Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (158)
- (173)
- (49)
- (185)
- (2)
- (2)
- (72)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (81)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (332)
- (10)
- (9)
- (11)
- (4)
- (13)
- (2)
- (16)
- (25)
- (16)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (129)
- (2)
- (5)
- (7)
- (4)
- (301)
- (1)
- (7)
- (7)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (27)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (157)
- (16)
- (23)
- (356)
- (6)
- (2)
- (22)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (198)
- (302)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ 4mL (13mm) Screw Thread Vial Kits
Manufactured from high quality glass, these 4mL (13mm), 15x45mm vials feature 13-425 thread finish and fit a variety of autosamplers.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 4 mL |
| Pre-slit | No |
| Septa Size (Metric) | 13-425 mm |
| Closure Size | 13-425 |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 15 mm |
Thermo Scientific™ EPA Screw Vial Assembled Kit, 20mL glass amber vial
Save time in sample preparation. Three levels of ThermoScientific EPA Screw Vials are available to match your application requirements: Level 300, 200 and 100.
Fisherbrand™ 11 mm Glass Standard Opening Crimp Top Vial Convenience Kit
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial convenience kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 crimp caps with pre-assembled septa.
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits for <2 mL samples.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | Clear Silicone/Clear PTFE; Pre-slit, Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Clear Glass |
| Hardness | 45 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Closure Color | Grey |
| Closure Type | Screw Cap, Solid Top |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ TOC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Ensure that your environmental analyses meet government regulations with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ TOC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 97 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Closure Size | 24 mm |
| Septum | White Silicone/Clear PTFE; Bonded |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 28 mm |
| Material | Clear Glass |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 3.2 mm |
| Includes | 72 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 15 mm |
| Septa Size (Metric) | 24 mm |
| Product Type | TOC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| For Use With (Equipment) | TOC Analyzers |
| Marking Spot | No |
| Vial Type | 40 mL Screw Glass Vial, Level 3 |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap, Level 3 |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 24 mm |
Fisherbrand™ Autosampler Shell Vial Kits
Shell vials are an economical choice for many routine HPLC applications. Available in many sizes, sold as kits with caps to assure proper fit and function.
| Product Type | Shell Autosampler Vial Convenince Kit |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Snap Cap |
| Closure Material | Polyethylene |
| Product Line | Fisherbrand |
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits provide convenience, efficiency and stackable storage options.
| Closure Size | 8-425 |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Closure Color | Black |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified 20 mL Glass Screw Top Headspace Vial and Cap Kits, Level 2 High-Throughput Applications
Meet your certification and documentation needs with Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits.
Thermo Scientific™ SureSTART™ PFAS Kit, Specification Certified 0.8 mL SureSTOP™ Snap Clear Polypropylene Vial and 11 mm Flat Bottom Insert Blue Snap Cap with intregral Polyethylene Septum, Level 1
Use SureSTART™ Specification Certified 0.8 mL SureSTOP™ Snap Clear Polypropylene Vial and 11 mm Flat Bottom Insert Blue Snap Cap Kits with integral Polyethylene Septa, Level 1 for everyday analysis and Norm 1633. 100/pack.
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vials in Convenience Packs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
11mm snap/ crimp finish
Thermo Scientific™ Storerooms
Organize supplies, save valuable bench space using these six or nine drawer Storerooms. Order an empty cabinet or one fully stocked with vials and closures.
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Clear Glass Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with ETFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | ETFE/Burnt Red Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | ETFE/Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |